Lielā vāze

Ojārs Pētersons 

Īstenojot Borisa un Ināras Teterevu fonda programmu “Māksla publiskā telpā” 2016. gada 26. septembrī tika pilnībā pabeigts un atklāts mākslinieka Ojāra Pētersona trīsdaļīgs mākslas objekts “Lielā vāze”.

Mākslas objekts “Lielā vāze” ir vienots veselums, kas sastāv no trīs daļām: vāzes, kuras lielākā daļa atrodas pie Gaismas pils, bet viena ceturtdaļa Akmens tilta pakājē pie AB dambja un nodrukātas grāmatas. Objekta āra daļu virsma noklāta ar keramisku mozaīku, kas atspoguļo Garlība Merķeļa  tekstu – uz katras no vairāk nekā 14 000 keramikas plāksnītēm izvietots viens burts. Objekta “Lielā vāze” pirmā daļa tika uzstādīta 2014. gadā.

Neatņemama mākslas darba sastāvdaļa ir arī mākslinieka veidots izdevums ar Merķeļa teksta fragmentu, kas atradīsies Latvijas publiskajās bibliotēkās. Fragmenta publikācija ir latviešu, angļu, franču, vācu, spāņu un krievu valodās.

“Jebkurš varēs domās šīs daļas savienot kopā, piepildot ar savu saturu,” stāsta mākslinieks Ojārs Pētersons. “Mākslas objekta tapšanas iedvesmas avots – Garlība Helviga Merķeļa grāmata “Vidzemes senatne”, kura dēvējama drīzāk par 18. gadsimta laikmetīgo mākslu, nevis vēstures liecību par tā laika latviešiem”.

Mākslas darbs ir plaši interpretējams. “Vāzes granīta iekšpuse norāda uz mūsu platuma grādiem, lauku vidi, savukārt keramikas ārpuse ar Merķeļa teksta fragmentu akcentē eiropeiskās kultūras uzslāņojumu un vēsturisko pieredzi, ko apliecina arī vāzes forma, ” skaidro kuratore Helēna Demakova.

Mākslas darbs “Lielā vāze” ir viens no godalgotajiem projektiem fonda rīkotajā konkursā “Rīga smaida” 2013. gada pavasarī. Mākslas darbu LNB ārtelpā akceptēja LNB mākslas ekspertu komisija, taču gala vārds piederēja arhitektam Gunāram Birkertam.

Borisa un Ināras Teterevu fonda programma “Māksla publiskā telpā”, kas aizsākās 2013. gadā, ir mecenātu pienesums, lai Rīga kļūtu par izcilu kultūras metropoli. Īpaši nozīmīgu šo programmu dara apstāklis, ka tā pilnasinīgi sāka darboties 2014. gadā, kad Rīga bija Eiropas kultūras galvaspilsētu un Latvija gatavojās kļūt par Eiropas Savienības prezidējošo valsti 2015. gada pirmajā pusē. Programmas praktiskā iecere ir radīt paliekošus laikmetīgās mākslas darbus pilsētvidē. Programmas vadmotīvs ir <i>DOMĀTPRIEKS</i>, lai uzsvērtu, ka laikmetīgā māksla pilsētvidē varētu ienest vairāk pozitīvu pārsteigumu, paradoksu, pasaules elpu un domas klātbūtni. Programmas kuratore ir mākslas zinātniece Helēna Demakova. Austrumeiropā unikālā programma tiek īstenota sadarbībā ar Rīgas domi.

Ojārs Pētersons (1956) 1980. gadā ir absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Dizaina nodaļu un kopš 1990. gada ir pasniedzējs LMA Vizuālās komunikācijas nodaļā.

Māksliniekam Ojāram Pētersonam ir liela pieredze publisku mākslas darbu tapšanā Latvijā, Somijā, Zviedrijā un Vācijā. 2014. gada augustā tika atklāta viņa oranžā skulptūra “Tilts pāri jūrai” Vācijas pilsētā Ekernferdē, kas arī sastāv no divām daļām. Rīgas daļa atrodas topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja mākslas darbu krātuvē – tai nepieciešams atrast piemērotu vietu Rīgas pilsētvidē.

Fragments no G. H. Merķeļa darba “Vidzemes senatne”.

 

Objekta atklāšana pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas 2014. gada 10. novembrī.

Helēnas Demakovas atklāšanas uzruna.

Fotogrāfe: Ieva Čīka.

Vizualizācijas animācija.
Animācijas autors: Dāvis Liekniņš.

Tagi: Borisa un Ināras Teterevu fonda īstenotie darbi publiskajā telpā Ojārs Pētersons Rīga smaida Uzvarētāji