Atklāts Aigara Bikšes vides mākslas objekts “Meitene ar kurpi”

Īstenojot Borisa un Ināras Teterevu fonda programmu “Māksla publiskā telpā”, 2017. gada 17. maijā Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā tika atklāts Aigara Bikšes paliekošs vides mākslas objekts “Meitene ar kurpi” – pastāvīga, 6,2 metrus augsta skulptūra.

Programmas “Māksla publiskajā telpā” kuratores Helēnas Demakovas atklāšanas uzruna.

Skulptūra, kas veidota no alumīnija un koka, ir iespaidīgs stāsts par meiteni, kura pazaudējusi kurpi, tādēļ nocēlusi mājiņai jumtu, lai to sameklētu. Pati figūra ir augstāka par māju, tādējādi simbolizējot sievišķā sākuma pārākumu mājturībā. Pats mākslinieks reiz sacījis, ka “meitene meklē kurpi, bet Tev liekas, ka viņa meklē Tevi”. Tāpat viņš uzsvēris sievietes spēku, īpaši mātes un sievas spēku.

LU Botāniskajā dārzā jau atrodas Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas programmas ietvaros tapusī Brigitas Zelčas-Aispures un Sanda Aispura skulptūra “Klusā daba”.

Borisa un Ināras Teterevu fonda programma “Māksla publiskā telpā”, kas aizsākās 2013. gadā, ir mecenātu pienesums, lai Rīga kļūtu par izcilu kultūras metropoli. Īpaši nozīmīgu šo programmu dara apstāklis, ka tā pilnasinīgi sāk darboties 2014. gadā, kad Rīga ir kļuvusi par Eiropas kultūras galvaspilsētu un Latvija gatavojas kļūt par Eiropas Savienības prezidējošo valsti 2015. gada pirmajā pusē. Programmas praktiskā iecere ir radīt paliekošus laikmetīgās mākslas darbus pilsētvidē. Programmas vadmotīvs ir DOMĀTPRIEKS, lai uzsvērtu, ka laikmetīgā māksla pilsētvidē varētu vairāk ienest pozitīvu pārsteigumu, paradoksu, pasaules elpu un domas klātbūtni. Programmas kuratore ir mākslas zinātniece Helēna Demakova. Austrumeiropā unikālā programma tiek īstenota sadarbībā ar Rīgas domi. Aigara Bikšes mākslas objekts jau ir astotais paliekošais mākslas darbs programmas “Māksla publiskā telpa” ietvaros: rīdziniekus priecē tādi obejkti kā “Klusā daba” LU Botāniskajā dārzā, “Soliņi” Bastejkalnā, “Spoks” Vecrīgā, “Lielā Vāze 3/4” un “Lielā vāze 1/4” pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas, “Rīgas lauva” pie Latvijas Mākslas akadēmijas, “Mala” Viesturdārzā.

Aigars Bikše bija viens no 2014. gadā fonda rīkotā konkursa “Rīga smaida atkal” uzvarētājiem. Beidzis Rīgas lietišķās mākslas vidusskolas Tēlniecības nodaļu (1989) un Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu (1997). Ieguvis mākslas maģistra grādu (2000). Mākslas akadēmijas pedagogs (no 1998), docents (no 2000), asociētais profesors (no 2008).
Strādā tēlniecībā, instalāciju mākslā, veido vides objektus, performances, bijis autors scenogrāfijai un tērpiem uzvedumiem Dailes un Nacionālajā teātrī, Jaunajā Rīgas teātrī, Nacionālajā operā u. c.
Izstādēs piedalās no 1990. gada. Darbi glabājas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā, ABLV bankas mūsdienu mākslas kolekcijā, Echigo Tsumari triennāles kolekcijā Japānā, Virnvi skulptūru parkā Lielbritānijā.

Foto: Ilmārs Znotiņš

Tagi: Jaunumi