2015. gadā programmas „Māksla publiskajā telpā” ietvaros paredzētie mākslas objekti

2015. gadā programmas „Māksla publiskajā telpā” ietvaros tiek īstenoti vairāki vides mākslas objekti, pie kuriem darbs jau ir uzsākts un kuru klātbūtni Rīgas pilsētvidē atbalstījusi arī Rīgas vēsturiskā centra saglabātības un attīstības padome 2015. gada 8. aprīļa sēdē. Jaunos mākslas darbus paredzēts atklāt 2015. gada rudenī Borisa un Ināras Teterevu fonda rīkotā ikgadējā festivāla Tête-à-Tête laikā.

Liene Mackus. Vides mākslas objekts – soliņš „Rīgas lauva”
Šis darbs ir viens no laureātiem 2014. gada konkursā „Uz soliņu!” un, kā komentējusi pati māksliniece, „attēlo Rīgas ģerboņa lauvu atpūtas brīdī”. Tā ir bronzas skulptūra, kuru iecerēts novietot K. Valdemāra ielas transporta pieturā pie Latvijas Mākslas akadēmijas un kura var kalpot arī kā neordinārs soliņš.

Liene Mackus (1984) ir darbīga, savrupa un talantīga persona Latvijas tēlnieku saimē. Jau beidzot Latvijas Mākslas akadēmijas maģistrantūru tēlniecības specialitātē un parādot savus mākslas darbus izstādē, viņa piesaistīja skatītāju uzmanību ar stāstījuma izteiksmi, grosteskajiem tēliem, detaļām bagātu mākslas valodu. Jaunās mākslinieces metaforiskie, taču reizē trausli paradoksālie tēli sasaucas ar mūsu glezniecības vecmeistara Ausekļa Baušķenieka ironiskajiem, taču vienlaicīgi aizkustinoši humānajiem vēstījumiem.
Liene Mackus veido savus darbus plastilīnā, ģipsī, bronzā, kokā, porcelānā. Viņa radījusi vairākas animācijas filmas, kā arī kinētiskas skulptūras.
Viņa pati uzsver, ka mākslas darbu tēliem nereti ir prototipi reālajā dzīvē un ka īpaši viņu interesē mazdārziņu ciemati un tajos dzīvojošie cilvēki un arhitektūra.
2013. gadā starptautiskā ekspertu komisija, kuras uzdevums ir ieteikt mākslas darbus topošā Laikmetīgās mākslas muzeja kolekcijas papildināšanai, vienbalsīgi rekomendēja vairākas Lienes Mackus skulptūras.

Ieva Rubeze. Vides mākslas objekts „Rēgs”
Cik daudz baisu un noslēpumainu vēstījumu var saturēt objekts, kas pārklāts ar audumu un nav redzams?! „Piemineklis „neatklātajai skulptūrai” un tradicionālajai spokošanās tehnikai” – tā par savu ieceri saka māksliniece. Mākslas darba atrašanās vieta paredzēta Vecrīgā. Darbs ir viens no laureātiem 2014. gada konkursā „Rīga smaida atkal”.

Ieva Rubeze (1977) ir poētisko video un instalāciju māksliniece, kura veidojusi neizmirstamus, iztēles pilnus mākslas darbus. Viņas pirmie video – “Un citi…”, “Medicīna” un “Abrakadabra” pārsteidza skatītājus ar savu dokumentālo, bet vienlaicīgi lirisko, gausināto vēstījumu, kurš devis nojausmu par kādu dzīvē ieraugāmu pasaku. I. Rubezes daiļradi raksturo mākslas darbu skaidrs konceptuāls kodols, domāšanas paradoksu atklāsme, asprātība un īpašs pārlaicīgs starojums. Mākslinieku grupas “Famous Five” ietvaros viņa ir pārstāvējusi Latvijas Republiku Sanpaulu (2002) un Venēcijas (2005) biennālēs, daudzās Latvijas mākslinieku grupas izstādēs ārzemēs, piemēram, “Buket” (2008) Maskavā, “Timewillshow” (2008) Flensburgā un “Rīga dimd!” (2010) Rostokā. 2014. gadā I. Rubezes mākslas darbs ar nosaukumu “Spoks” piedalījās Borisa un Ināras Teterevu fonda rīkotajā konkursā “Rīga smaida atkal”, programmas “Māksla publiskajā telpā” ietvaros. Tas ieguva žūrijas godalgu un ar mecenātu atbalstu tiek īstenots Rīgas pilsētvidē 2015. gadā.

Brigita Zelča-Aispure. Vides mākslas objekts „Mala”
Mākslas darbs ir viens no konkursa „Rīga smaida atkal” 2014. gada laureātiem, kuru realizēt paredzēts Viesturdārzā. Māksliniece darba ideju komentē sekojoši: „Tā būtība ir par fenomenu uztveres ierobežotību – mainoties skatu punktam, mainās vēstījums. Šajā gadījumā atklājas vienas parādības divas puses – viena reālistiskā, otra minimālistiskā. Taču skatu punkti var būt vairāki, un patiesība atklājas tikai īpaši viediem ļaudīm”.

Brigita Zelča–Aispure (1986) absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu. Līdzīgi citiem talantīgiem šīs nodaļas beidzējiem, viņas mākslu raksturo skaidrs konceptuāls kodols, asprātība, domas, izpildījuma precizitāte un daudzu paradoksu izpēte. Cita starpā B. Zelča-Aispure veidojusi suvenīru līniju LNMM pēc B. Bērziņa darbu motīviem. Kopā ar dzīvesbiedru tēlnieku Sandi Aispuru māksliniece veido lielformāta darbus. Jaunā meistare mākslas vēstures labi zināmās tēmas atspirdzina ar mūsdienu pasaules vēstījumiem. Viņas “Villendorfas Venēra 21. gadsimtā” atrodas pie LMA un tematizē mākslas vēsturē labi pazīstamo skulptūru kā mūsdienu rotaļīgo, taču reizē mākslīgo sievišķību.
Brigitas Zelčas – Aispures un Sanda Aispura lielformāta skulptūra “Klusā daba” bija viens no laureātiem konkursā “Rīga smaida” 2013. gadā. (Par konkursa izstādi “Rīga smaida”) Šī skulptūra Borisa un Ināras Teterevu fonda programmas “Māksla publiskā telpā” ietvaros Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā ir atklāta 2014. gada rudenī. (Sanda Aispura un Brigitas Zelčas-Aispures “Klusās dabas” atklāšana)

Tagi: Jaunumi